Saç Boyası Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Saç Boyası Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Boyası Alerjisi, Saçlarımız bizi güzel gösteren, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan ve gerek kadın gerekse erkeklerin sürekli bakım yaparak, imaj değiştirerek şekillendiği en önemli servetimizdir aslında. Fakat zamanla beyazlayan ya da renginden sıkıldığımız, bir imaj değişikliği yapmak istediğimiz zamanlarda saç boyaları bizim ilk hedefimiz olmaktadır. Her kişinin saç rengi ve şekli farklı olabildiği gibi saç boyalarına karşı olan hassasiyet de farklı farklıdır. Bizlere market ya da kozmetik raflarında, kuaför salonlarında cazip gelen bu saç boyaları aslında göründüğü kadar masum olmamaktadır. Saçlarımızın doğal görüntüsünü zamanla kaybetmemize neden olduğu gibi, bir süre sonra sürekli kullanmak zorunda da kalmaktayız. Saçlarınıza ne kadar erken boya kullanırsanız, saçlarınıza zarar vermeye o kadar erken başlamış olursunuz.

Saç Boyası Alerjisinin Nedenleri 

Saç boyaları bilindiği gibi pek çok kimyasal maddelerden oluşmaktadır. Bu kimyasallar hem saç derimize hem de saçlarımıza nüfuz ederken, büyük zararlara da sebep ol maktadır. Saçlarımızın yanması, yıpranması yanı sıra ciltte ciddi alerjik sonuçlar da doğurmaktadır. Güzel ve bakımlı görünmek uğruna saç boyalarında bulunan kimyasallar yüzünden cildimizde kızarıklıklar, pul-pul dökülmeler ve şişlikler görülmekte ve en yaygın olarak da yüz bölgemizde baş göstermektedirler. Bu gibi sorunlar bazı kişilerde ilk boyama deneyiminde belirirken, bazı kişilerde defalarca boyamadan sonra da karşılaşılan durumlardan biridir. Kullandığınız boya markası ne kadar kaliteli olursa olsun, vücudunuzun bu kimyasallardan birine karşı alerjisi varsa rahatsızlık baş gösterecektir. Özellikle PPD maddesine karşı alerjinin yoğunluğu daha fazladır. Bu madde boyanın kalıcılığı artırdığı gibi, sizin cildinize zarar verecek kadar da etkili bir maddedir.

Saç Boyası Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerji ise vücudun istenmeyen duruma karşı sert tepki vermesidir. Bu sert tepki rahatsızlıktır. Bu alerjilere de çok farklı sebep olmaktadır. Kimi zaman gıdadan kimi zaman havadaki mikroplardan veya da temas yolu ile insanlarda alerjik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İnsan vücudun çok hassas olduğunu bilinmesi gerekmektedir. Saç boyası alerjisi belirtilerinden de bir tanesi budur. Saç boyasının da yapımı incelendiği zaman içinde bulunan kimyasal maddeler ve diğer katkı maddeleri insan vücuduna zarar vermektedir. Bu saç boyaları da bazı erkek ve bayanlar da alerjilere sebep olmaktadır. Saç boyası yapılırken saç derisi ile temas etmektedir. Bu temas sonucunda alerjik vaka ortaya çıkmaktadır.

Saç Boyası Alerjisi Genel Belirtileri Nelerdir?
  • Yüz bölgesinde kızarıklık
  • Saç derisinde kaşıntı
  • Saç derisinde pullanma
  • Deride şişlikler
  • Deride su toplanması
  • Deride kabarıklar
Saç boyası yapıldıktan sonra bu belirtiler meydana geliyorsa saç boyasına alerjinin olduğunun belirtisidir. Bu durum bazen de hemen olmamak da 2-3 gün hatta 1 hafta sonra bile ortaya çıkmaktadır. Sebep olan birinci etken ise saç boyası içinde bulunan yabancı madde ve mikroplardır. Çünkü insan vücudundaki hassasiyetten dolayı yabancı madde mikrop kaptırmış olma ihtimalide fazladır. Bu alerjiye sebebiyet genelde evde yapılan boya ve bu boyama işinde kullanılan ucuz boya bu tür rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Saç boyası alerjilerine sebep olan durumlar genel itibariyle kişisel durumlar hariç kalitesiz ucuz boya kullanımı ve evde yapılan basit boyalardır. Cilt rahatsızlıklara kadar sebep olan saç boyası içerisindeki kimyasal birleşenler insan sağlığını da tehdit etmektedir. Yapılması gerekenler ise sağlıksız saç boyası kullanımından kaçınmalı ve profesyonel bir şekilde saç boyaması yapılması halinde bu tür rahatsızlıklara çok az karşılaşılacaktır. Saç boyası alerjisi ile karşılanması halinde de mutlaka doktora gidilmesi şarttır. İhmal edilmesi ve önemsenmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç boyası alerjisi, boyamanın ilk iki gününde kaşıntı ya da şişlik şeklinde kendini gösterecektir. Böyle bir belirtinin başlangıcında doktora gitmeniz tavsiye edilir. En kısa sürede tedaviye başlanması, alerjinin yayılmasına engel olmakta önemli bir adımdır. Alerji kremleri ya da farklı maddelerle önlemeye çalışmak yerine Uzman bir kişi tarafından hangi maddeye alerjinizin olduğunu tespit ederek tedavi sürecinizi hızlandırabileceğiniz gibi, bir sonraki boyama işleminde boyanızın içindekiler kısmında bu maddeyi içermeyen boyayı kullanmanız açısından da avantaj sağlayacaktır.

Saç Boyası Alerjisi Yorumları

soru

sedat

23 Mayıs 2024 Perşembe

saçlarımı boyadıktan 2 gün sonra saç derisinde kaşıntı yanma sulanma oldu ve yüzde hafiften şişme doktara çıktım ama kafamdaki akıntı hala devam ediyo.igne ve lasyon birde kırem verdi.geçmesi uzun sürermi

Cevap yaz
cevap

Ayşe

23 Mayıs 2024 Perşembe

Geçtimi yüzünüz ilerledimi

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerji Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Alerji Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Gıda Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Gıda Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi

Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi

Cilt Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerji Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Soğuk Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pire Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Pire Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?

Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer?

Arı Poleni Alerji Yapar mı?

Arı Poleni Alerji Yapar mı?

Latex Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Latex Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi