Momecon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Momecon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Momecon, İlacın etken maddesi "mometazon furoat"tır. Piyasada krem ve losyon formunda bulunabilmektedir. Cilt yüzeyine uygulanan kortikosteroid ilaçlardan olan momecon krem ya da losyon, kızarıklık, şişliklere ve iltihaplara yol açan kimyasal maddelerin tesirini azaltma konusunda oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlar, sedef ve egzama hastalıklarının sebep olduğu problemleri momecon krem ile yok etmek olağandır. Egzama, sedef hastalığı ve alerjik durumlar sebebiyle ortaya çıkan kaşıntılar ve iltihaplanmalar momecon ile giderilebilir.

Momecon kullanım alanları: Çeşitli cilt rahatsızlıklarında etkili olan momecon, tanısı konan cilt sorunları konusunda etkilidir. Özellikle alerjik sebepli cilt problemlerini kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

Birtakım nedenlerden dolayı ciltte meydana gelen kızarıklıklar, şişikler ve iltihaplanmalar momecon krem ya da losyonunun Uzman olduğu cilt sorunları arasında yer alır. Bu tür problemlere neden olan maddelerin etkisini azaltan momecon, düzenli bir kullanım ile etkili neticelerin ön plana çıkmasını sağlar. Ayrıca cilt yüzeyinde görülen iltihaplanma ve kaşıntı sorunları için momecon önerilen ilaç olarak karşımıza çıkar.

Şeker hastalığı bulunan bireylerin de uzmanı bilgilendirmesi önemlidir. Cildin emeceği ilaç kandaki ve idrardaki glikoz seviyesinin yükselmesine sebep olur. Kortikosteroid ilaçlar çoğunlukla kan ve idrarda bulunan glikoz seviyesini artırmaya meyillidir. Bu nedenle ilaç kullanılmadan önce kesinlikle hekime bilgi verilmesi gerekir.

Momecon nasıl kullanılır: Momecon krem kullanılmaya başlamadan önce ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Bunun yanında momecon ellerin üzerinde bir yere uygulanacaksa ellerin uygulama sonunda yıkanmaması gerekirdir. Uygulama esnasında krem tedavi edilecek olan kısma ince bir tabaka biçiminde sürülür ve hafif dokunuşlarla cildin ilacı emmesi sağlanır. Bunun ardından ilacın uygulandığı kısım herhangi bir bandaj veya bez parçası ile sarılmaz. Ayrıca ilaç bacak veya kol bölgelerine uygulandığında dar ve sıkı elbiseler giyilmemesi önerilir. Uygulandığı yerin herhangi bir giysi veya bandaj ile baskıya uğraması ilacın sağa sola dağılarak gereken iyileşmenin gecikmesine neden olabilir.

İlaç kullanılımı sürecinde en az 2 hafta içerisinde pozitif etkiler görülmüyorsa uzmana başvurulması gereklidir. Bireyin tedavi süreciyle ilgili uzmanı bilgilendirmesi ve yeni bir tedavi planlaması yapılması gereklidir.

Momecon yan etkileri: Momecon krem ya da losyon kullanımında görülen yan etkiler çoğunlukla cilt ile yakından ilgilidir. Çoğunlukla karşılaşılan yan etkiler yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme ve nefes alma güçlüğü görülür. Bununla birlikte ilacın, uygulanan bölgede cildin yüksek oranda tahriş etmesi de mümkündür. Bu belirtiler görülünce ilaç hemen kesilip uzmana müracaat edilmelidir.

Momecon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi

Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnek Sütü Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

İnek Sütü Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Polen Alerjisi Olan Polen Yiyebilir mi?

Polen Alerjisi Olan Polen Yiyebilir mi?

Laktoz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Laktoz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Metal Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Metal Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerji Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Alerji Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Güncel

Alerji Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerji Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?